anasayfa_manset_alti 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şimdi ise hem çimento fabrikası hem liman kuracak!
Peş peşe şirketler kurarak farklı alanlara giren patron, hem çimento hem liman işine giriyor.
14 Temmuz 2012 / 00:02

Dünya Göz Hastaneleri’nin kurucusu ve sahibi Eray Kapıcıoğlu’nun sıra dışı bir başarı öyküsü var. Doktor olmadığı halde bir hastane kurması değil onu sıra dışı yapan; nalbur dükkanı işletirken, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in teşvikiyle hiç bilmediği alan için riskli bir yatırıma girişmesi...

Neyse, amacımız bildik bir hikayeyi tekrarlamak değil. Eray Kapıcıoğlu, halen 20 şubesi bulunan Dünya Göz zincirine gerek yurtiçi gerekse yurtdışında yeni halkalar eklemeyi sürdürüyor. Dünya Göz, bin 500 çalışanıyla yılda 250 milyon TL ciro yapan orta ölçekli bir gruba dönüşmüş durumda.

Kulis sayfalarımızı takip edenler hatırlayacaktır, Eray Kapıcıoğlu geçen yıl peş peşe şirketler kurarak farklı alanlara girmişti. Otopark işletmeciliği ve inşaat işlerine soyunmuştu. Hatta Çağlayan’daki Adliye Sarayı’nın otoparkının işletmesini 30 yıllığına üstlenmişti...

Kapıcıoğlu, farklı alanlara girmeye devam ediyor. Bunlardan biri de çimento... Eray Kapıcıoğlu, Mete Bülgün, Bülent Sungur ve Adnan Demir’le birlikte geçen ayın sonunda “Emba Trabzon Çimento” ve “Emba Liman İşletmeleri” unvanlı iki şirket birden kurdu. 400’er bin TL sermayeyle kurulan şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını Eray Kapıcıoğlu, başkanvekilliğini ANAP eski milletvekili ve Aytaç’ın kurucusu Mete Bülgün üstlendi. Bülent Sungur ve Adnan Demir ise Yönetim Kurulu Üyesi görünüyor. Hisselerin yüzde 30’u Eray Kapıcıoğlu’na, yüzde 30’u Bülent Sungur’a, yüzde 20’si Mete Bülgün’e, yüzde 20’si de Adnan Demir’e ait.

Yeni şirketlerle ilgili bilgiyi Adnan Demir’den aldık. Demir, iki şirketle iki ayrı yatırım yapacaklarını söylüyor. Emba Trabzon Çimento, Doğu Karadeniz’de 2 milyon ton kapasiteli çimento fabrikası kuracakmış. Demir, “Yaklaşık 200 milyon TL’lik bu yatırım için araziyi ve maden sahasını belirledik. Kasım ayı gibi yatırıma başlarız. Bu büyüklükteki bir yatırım 2 yıl sürer. Fabrikada doğrudan 350 kişi istihdam edilecek” diyor.

Adnan Demir, Emba Liman İşletmeleri’nin yapacağı yatırımla ilgili ise şu bilgiyi paylaşıyor: “Marmara’daki liman için 75 milyon dolarlık yatırım öngörüyoruz. Yerini henüz netleştirmedik. Karma bir liman olacak. Her türlü yük için uygun olacak. Ro-Ro gemileri de yanaşabilecek, çimento gemileri de. Bir yıl içinde tamamlamayı planladığımız limanda 100 kişi istihdam edeceğiz.”

Para dergisi

Bu haber toplam 3289 defa okunmuştur